Łazienka bez barier

W przestrzeni publicznej już do nich przywykliśmy. Łazienki dla niepełnosprawnych są na stacjach benzynowych (kolo.com.pl), w centrach handlowych, na parkingach przy autostradach, w urzędach. Od innych różnią się nie tylko oznakowaniem, ale i powierzchnia oraz wykorzystanymi do ich aranżacji sprzętami. Podczas projektowania łazienki dla niepełnosprawnych musimy uwzględniać fakt, że osoby z ograniczeniami narządu ruchu często słabo radzą sobie z samoobsługą, ale bardzo zależy im na samodzielności.

Łazienka bez barier – galeria

łazienka projekty

Foto: static.e-lazienki.pl

Dlatego wszystko urządzenia montowane w takiej łazience muszą im ułatwiać to zadanie. Poręcze, uchwyty, odpowiednia wysokość umywalki czy sedesu, to sprawa kluczowa.
Oczywiście wszystkie uchwyty i poręcze muszą być atestowane. Od nich bowiem zależy bezpieczeństwo użytkowników. Standardowo montowane są po obu stronach sedesu, umywalki oraz pod prysznicem. W warunkach domowych, strategicznym miejsce jest prysznic – umycie się to prawdziwa ekwilibrystyka, dlatego oprócz uchwytów, często spotykamy w łazienkach dla niepełnosprawnych stołki kąpielowe lub siedziska. Umywalka oraz sedes musza być dostosowane do wysokości wózka inwalidzkiego. Podłoga stanowczo musi być antypoślizgowa. Dodatkowo w łazience powinno się zamontować przycisk alarmowy( instalację przyzywającą ), którego osoba niepełnosprawna może użyć, kiedy ma jakieś kłopoty i potrzebuje pomocy.

Ceramikę sanitarną dostosowaną do osób niepełnosprawnych (kolo.com.pl)…

Ceramikę sanitarną dostosowaną do osób niepełnosprawnych (kolo.com.pl) znajdziemy w każdym sklepie z wyposażeniem łazienek, a w razie jakichkolwiek trudności można ją zamówić u producenta. Projekt łazienki najlepiej powierzyć komuś, kto ma doświadczenie w tego typu pracy. Zwłaszcza, jeśli musimy zaprojektować łazienkę dla niepełnosprawnego (kolo.com.pl) domownika w bloku – czyli łazienkę małą i nieustawną.

Oczywiście nie zwiększymy jej powierzchni, ale możemy zaaranżować ją tak, że domownicy mniej sprawni i starzy będą czuli się w łazience komfortowo. Pamiętajmy też o drobiazgach, np. o lustrze na wysięgniku baterii umywalkowej z dłuższym ramieniem. Taka łazienka bez barier powinna stanowić standard wszędzie tam, gdzie przebywają czasowo lub mieszkają na stałe osoby niepełnosprawne, starsze, chore, wymagające opieki osób trzecich. Nie dość, że funkcjonalna, może także być pięknie urządzona.

Reklamy

, ,

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: